קרציוני יונים

קרציוני יונים

קרציוני יונים נראים כמו נקודה זעירה ביותר. היות והם כה זעירים, הם נראים כמו ביציות כינים, אך בניגוד לביצים, הן לא לבנות, ולכן קשה ביותר להבחין בהן. במהלך החיפוש שלהם אחרי מקור דם, הם מטיילים על קירות הבית. הצבע שלהם שקוף והם ניזונים מדם לאחר העקיצה. אך עם העקיצה, צבעם משתנה משקוף לכתום ולעתים אף לאדום.

חדירת קרציוני יונים לבתים מתרחשת בעקבות קינון של יונים באזורים סמוכים לבית, כשיונים נוחתות על אדני החלונות, המרפסות או מסתורי הכביסה. הקרציונים שוכנים מתחת לכנפי היונים, ובמהלך תקופת הקינון, חלקם מתחילים לאתר מקור דם חדש, כך שהם חודרים לאזור המגורים בחיפוש אחר מקור אנושי לעקיצה, שיאפשר להם להמשיך להתקיים.

איזה מחזור חיים יש לקרציוני יונים?

לקרציוני יונים יש מחזור חיים שמורכב מחמישה שלבים:

התפתחות ביצית. בצורת אליפסה שלא ניתן להבחין בה ללא שימוש באמצעי הגדלה מקצועיים.

התפתחות לזחל (נימפה). בדרגתו הראשונה, לזחל יש שלוש זוגות רגליים שאינם ניתנים לזיהוי ללא מכשירים מקצועיים.

פרוטונימפה. זוהי הדרגה השנייה של הנימפה שניזונה מדם. יש לה ארבעה זוגות רגליים שאינם ניתנים לזיהוי ללא אמצעים מקצועיים.

דהאוטונימפה. זוהי דרגה שלישית של נימפה שאינה ניזונה, ושלב זה מתרחש כשלב אחד טרם הגיחה כבוגר. יש לה ארבע זוגות רגליים שאינם ניתנים לזיהוי ללא מכשור מקצועי.

השלב הסופי, הבוגר. קרציוני יונים בשלב זה עדיין זעירים ביותר וכמעט שלא ניתן להבחין בהם, גם כשהם בתנועה. זהו השלב שבו הם מחפשים מקורות דם שיזינו אותם.

קרציוני יונים יכולים להשלים מחזור חיים שלם, משלב הביצית ועד לשלב הבגרות, בתוך פרק זמן של חמישה ימים עד 12 ימים, אם יש להם תנאי מחיה אידיאליים של מזון וטמפרטורה.

מחלות חמורות שקשורות לקרציוני יונים

עם עקיצת קרציוני יונים, חודר ריר לגוף, שגורם לפריחה וגירוי שמתפשטים לכל מערכות הגוף. בהעדר טיפול של רופא עור, הריר של קרציוני היונים עלול לגרום להחמרה במצב הבריאותי, כגון התייבשות.

במקרים חמורים, ריר קרציוני יונים מוביל להתפתחות דלקת עיניים, שעלולה להתפתח לדלקת ריאות.

התמודדות עם קרציוני יונים באמצעות הדברה

הדברת קרציוני יונים מתבצעת על ידי איש מקצוע מומחה בתחום הרחקת יונים. במהלך הטיפול, המומחה מנקה ומפנה את קן היונים מסביבת המגורים, מנקה את הלשלשת שהיונים הותירו אחריהן, ומבצע הדברה לאזורי גג הרעפים, מסתור הכביסה ופנים מבנה המגורים, כולל הקירות.

מרחיק יונים משתמש בתכשיר שמכיל רמה נמוכה של רעילות, כלומר, הרכיבים בתכשיר אינם מזיקים לבריאות דיירי הבית, אך הורגים את שרידי קרציוני היונים. עם תום הטיפול, היונים יורחקו מהמקום לתמיד, באמצעות פרישת רשת נגד יונים שמטרתה למנוע אפשרות של חדירת יונים בעתיד לבית.

גישת מניעה נוספת היא התקנת דוקרנים נגד יונים, שמונעים אפשרות של הגעת והשתכנות יונים באזורי מגורים או באזורים תעשייתיים.

ומה השורה התחתונה פה?

קרציוני יונים "מארחים" חיידקים ונגיפים במגוון סוגים, שעלולים לגרום להתפתחות מחלות חמורות. לכן יש להישמר מפני חדירת יונים לבית או לסביבתו, היות והן עלולות להזיק לבריאות, במיוחד באמצעות הלשלשת שהן מפרישות, שמכילה מזיקים מסוכנים.

תהליך הרחקת יונים מונע את המגע עם קרציוני יונים בסביבת המגורים, ואת כל המפגעים והבעיות הבריאותיות הנלוות. במילים אחרות, יש להרחיק את קן היונים, ועם הסילוק של המפגע התברואתי מהמקום, גם קרציוני היונים יחדלו להתקיים בתוך שבועיים. כלומר, אם תנקטו גם בצעדים להרחקת יונים מסביבת הבית, לצמיתות.

ליצירת קשר מהירה